Skip to content ↓

Curwen Primary School

""

Staff

Senior Leadership Team

Name Job Title
Alison Helm Headteacher
Bal Kettory Deputy Headteacher - Curriculum, Standards & Assessment 
Michelle Olorunfe-Ojo Deputy Headteacher, Inclusion Manager & Designated Safeguarding Lead
Natalija Girzade Assistant Headteacher - EYFS Lead & Outdoor Learning Lead (Full First Aider)
Laura Howe Assistant Headteacher - LKS2 Lead & Pupil Premium Lead
Sev Dereli Assistant Headteacher - UKS2 & Maths Lead (Maternity)
Taz Mansuria School Business Manager
Sarah Wilcox Assistant Headteacher - UKS2 Lead
Vinisha Kurup  Asssistant Headteacher - LKS2 Lead 

 Nursery

Name Job Title
Natalija Girzade Year Leader/Class Teacher (Full First Aider)
Margaret Sullivan  Nursery Nurse (First Aider)
Rabia Zaman Ali Cover Supervisor (Full First Aider)
Zoheen Ramzan HLTA

 Reception

Name Job Title
Kim Tran Year Leader/Class Teacher (Maternity) 
Chloe Dwelly Year Leader/Class Teacher   
Thomas Nicholas Class Teacher 
Fahmida Khan HLTA
Michelle Davis Nursery Nurse
Tanjina Bi Begum  Nursery Nurse (First Aider) 
Shamaila Ahmed Teaching Assistant (First Aider)
Niru Lathigra Inclusion Support 
Hema Vyas Inclusion Support

 



Year 1

Name Job Title
Jazel Mesina Year Leader/Class Teacher & History Lead (Maternity) 
Sadia Khadam Year Leader/Class Teacher & Computing Lead
Fahmeda Ahmed Class Teacher & EAL Lead (Maternity) 
Voichita Badea Class Teacher & Forest School Lead
Katie Taylor Trainee Teacher 
Tsevta Aleksandrova Cover Supervisor (First Aider)
Kim Orpin Inclusion Support
Inga Jaruseviciene Inclusion Support
Dhurata Alimi Inclusion Support

Year 2

Name Job Title
Kate Jones Year Leader / Class Teacher 
Merce Majo-Ribera Class Teacher 
Ramona Geale Class Teacher 
Mary Dunney Teaching Assistant (First Aider)
Carol McCann Teaching Assistant
Rhys Sayers Teaching Assistant 

Year 3

Name Job Title
Vinisha Kurup Year Leader/Class Teacher
Inga Vosyliene Class Teacher
Bree Leahy Trainee Teacher 
Rizwana Sahlejee HLTA 
Alina Popa  Support Teacher
Mushrefa Soloman Cover Supervisor 
Lisa Brace Teaching Assistant
Belinda Marcus Inclusion Support 
Francoise Makuzulu Inclusion Support

Year 4

Name Job Title
Vinisha Kurup Year Leader
Isabella Roy Class Teacher
Sarah Hulme  Trainee Teacher (Full First Aider)
Aishah Khan Class Teacher & RE Lead 
Maria Rodriguez HLTA
Nichola Hart Teaching Assistant 
Sheelena Begum Cover Supervisor
Evans Kouassi Inclusion Support & PE Coach (Full First Aider)

 Year 5

Name Job Title
Charley Goldsmith Class Teacher & English Lead
James Rowell Class Teacher & Art Lead
Ross Mackenzie Class Teacher
Nancy Kirby  Inclusion Support
Tolani Rotimi Inclusion Support

 Year 6

Name Job Title
Sarah Wilcox Year Leader/Class Teacher & English Lead
Gabby Luscombe Class Teacher 
Ifrah Mohamed  Trainee Teacher
Bridie Mahon Class Teacher & SENCO
Linda Maule HLTA
Chanel Barnard Teaching Assistant (Full First Aider) 
Ashley Hill Inclusion Support & PE Coach (Full First Aider)

Other Teaching Staff

Name Job Title
Louise Ramage Lead Practitioner & Time 4 Us Lead
Dave Willetts PMLD Teacher
Nana Akwa SENCO
Alice Thomas ASD Lead Teacher
Graham Sparrowhawk PE Lead
Rosina Junco Reading Recovery Trainer
Mark Reynolds Art Teacher
Liz Bowgett Cycling Instructor
Craig Murdoch Music Tutor

HLTAs

Name Job Title
Fahmida Khan HLTA
Rizwana Sahlejee HLTA
Maria Rodriguez HLTA
Zoheen Ramzan HLTA
Linda Maule HLTA

Other Support Staff

Name Job Title
Laurence Carey School Counsellor: Music Therapist
Vicky Lynch School Counsellor: CAMHS
Elisa Fontana Place2Be School Based Manager
Linda Harris Pastoral Support & Deputy Safeguarding Lead
Hamzah Younis Pastoral Support & Deputy Safeguarding Lead (Secondment)
Lynn Greenleaf EAL Support
Kieleigh Heath Resource Provision Support
Dhurata Alimi Resource Provision Support
Sareetah Nunhokee Resource Provision Support
Joanne McGeoghan Resource Provision Support
Elaine Walker Resource Provision Support
Suzanne Chesterman Resource Provision Support
Judith Butler Resource Provision Support
Rene Kupara Resource Provision Support
Margaret Kiahoun Resource Provision Support
Mohima Tamanna Resource Provision Support
Susanne Drake Extended Schools Manager

Lunchtime Support Team

Name Job Title
Tracey Sturgeon Midday Supervisory Assistant
Lily Khanom Midday Supervisory Assistant
Rashida Ali Midday Supervisory Assistant
Aida Jiminez Arias Midday Supervisory Assistant
Simona Filimon Midday Supervisory Assistant
Deborah Smith Midday Supervisory Assistant
Sadia Khwaja Midday Supervisory Assistant
Stacey Lloyd Midday Supervisory Assistant
Sufia Khatun Midday Supervisory Assistant
Masuma Uddin Midday Supervisory Assistant
Natasha Wilkins Midday Supervisory Assistant
Hana Hassan Midday Supervisory Assistant

Office Team

Name Job Title
Rozina Rashid Office Manager & Finance Officer
Rahima Begum Administration Assistant
Harriette Lascelles Administration Assistant
Fatima Janneh Administration Assistant
Roszeea Omer Attendance & Admissions Officer
Keith Boothe School Based Technician

Site Supervisors

Name Job Title
Wayne McLaughlin Facilities Manager
Daniel Hill Assistant Site Supervisor